Češi utíkají na chalupy. Za tvrdou dřinou, fajn partou i tajnými zálety

Stará fráze „Co Čech, to chalupář“ platí dál. Mezi staršími je chataření a chalupaření hitem, čím dál víc baví i mladší. Nic se ale nesmí přehánět.

Češi jsou národem chalupářů. Podle posledního sčítání domů a bytů atakuje počet chat a chalup asi 450 tisíc. „Jeden takový objekt vlastní zhruba třetina lidí. Do této záliby chtějí investovat průměrně 3700 korun měsíčně,“ plyne z průzkumu Equa bank, který bankovní instituce letos provedla na 300 respondentech. Nejčastěji lidé vlastní menší chatu se zahradou, druhá největší skupina pak víkendovou chalupu.

Pro většinu dotázaných je pobyt na chalupě sezonní a víkendovou záležitostí. Každý pátý ji však vnímá jako skutečný druhý domov, místo, kde tráví naprostou většinu času. „Tito lidé zde pobývají několik měsíců v roce, třeba celé léto, někteří skoro celý rok,“ uvádí Markéta Dvořáčková, PR ředitelka Equa bank. Respondenti průzkumu zpravidla nechtějí na svou rekreační nemovitost dojíždět moc daleko. „Většina dotázaných dojíždí do 100 kilometrů, těsně za nimi je skupina, která dokonce vlastní rekreační nemovitost ve městě, kde zároveň i bydlí. V zahraničí vlastní rekreační nemovitost pouhé jedno procento Čechů,“ plyne z průzkumu.

Rekonstrukce chaty vyjde průměrně na 200 tisíc

Chataři a chalupáři za svůj koníček musí pochopitelně také platit. Něco stojí údržba, ale i nafta či benzin nebo jídlo, něco péče o zahradu. „Většina uvedla, že průměrně měsíčně investuje 2 200 korun. Jen každý desátý naopak platí měsíčně částku vyšší než čtyři tisíce korun,“ popisuje Dvořáčková.

Další investice padne na zahradu. Ti, kteří se o ni celoročně starají, vydají průměrně za péči 1 500 korun měsíčně. Hodně lidí se čas od čas rozhodne k rekonstrukci.

„Během posledních tří let ji provádělo 37 procent dotázaných. Nejčastěji zmiňovaná částka pak činila do 200 tisíc korun. Tu si 2/3 respondentů hradily z vlastních zdrojů, pětina Čechů si na ni musela půjčit.“

Zájem o chalupaření neustále roste

Velké množství rekreačních objektů mění v posledních letech majitele. „Jsou to chaty a chalupy první generace chatařů a chalupářů ze 70. a 80. let. Jejich děti či dědicové však o objekty často nejeví zájem a raději je nabídnou k prodeji.

Pryč z města za prima partou sousedů

A co na chatách a chalupách obvykle děláme? Největší část dotázaných uvedla, že sem jezdí hlavně odpočívat. Polovina má rekreační nemovitost jako koníček a každý třetí zde pěstuje kvalitní bio ovoce a zeleninu pro své zdraví.

Pětina dotázaných Čechů uniká na chaty před městem, často za svými sousedy, protože zde mají prima partu. Už méně lidí, tedy asi každý sedmý, jezdí na chalupu sportovat. Desetina dotázaných se na chalupě dře a domů se vrací velmi znavená.

Zdroj: www.idnes.cz

Kontaktní formulář

Napište aktuální rok